Świąteczny wywiad o dźwiękoterapii z naukowcami#1 (2)

Pasjonaci dźwięku



Świąteczny wywiad o dźwiękoterapii z naukowcami#1


Państwo Halina i Marek Portalscy, naukowcy, doktorzy z Politechniki Poznańskiej. Połączyła ich miłość do dźwięku, są małżeństem i od wielu lat badają dźwięk.

Sami o sobie mówią, że są pasjonatami dźwięku.

"Poznaliśmy i zbadalimy właściwości dźwięku mis. Ich potencjalnych możliwosci wpływu dźwięku na organizm. Stwierdziliśmy szereg pozytywnych korelacji miedzy wybranymi cechami tych dźwieków, a biorytmami oraz rezonansami mechanicznymi organizmu. Wielorakie wykorzystanie i zastosowanie wilotonów mis tybetańskich znaleźliśmy w terapii, neurologii, leczeniu depresji, bólach migrenowych, stawowych, problemami z metabolizmem, brakiem motywacji ale również w rolnictwie, w przechowywaniu żywnosci, w pracy ze zwierzętami. Dźwiękoterapia daje wiele możliwości i szerokie spektrum pozytywnego jej wykorzystania w codzienności".


Dr Halina Portalska ur. 1952 pracownica naukowa Instytutu Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Interesuje się redukcją stresu i szybkiej rehabilitacji poprzez dźwięk. Jej badania wykorzystują dźwięk i mikrodrgania w terapii i diagnostyce. Wydała liczne publikacje naukowe m. in.: z zakresu organizacji i zarządzania, ergonomii, chromoterapii, terapii dźwiękiem i muzyką. Sama komponuje muzykę i gra. 


Dr inż. Marek Portalski ur. 1950 pracownik naukowy Katedry Sterowania i Inżynierii Systemów Politechniki Poznańskiej. Projektuje i tworzy aparaturę elektroniczną, pomiarową, elektromedyczną, elektroakustyczną. Przetwarza sygnały akustyczne, analogowe i cyfrowe. Bada je głównie skupiając swoją uwagę na wykorzystanie dźwięku w terapii i diagnostyce. 

Połączyła ich miłość do dźwięku. Są wykładowcami i współorganizatorami licznych konferencji i warsztatów dla nauczycieli, kadry kierowniczej, personelu medycznego, a także pracowników Domów Pomocy Społecznej i hospicjów.


Więcej o efektach relaksu misami tybetańskimi w artykule https://www.mamisy.pl/pl/wydarzenia/dzwiekowe-info/dzwiek-okiem-alberta-eisteina oraz w zakładce https://www.mamisy.pl/pl/badania-naukowe


Zapraszam na pierwszą częśc wywiadu