Co to jest dźwiękoterapia?

Dźwiękoterapia to stymulacja wibroakustyczna, która oddziałuje na psychikę i ciało człowieka poprzez instrumenty idiofoniczne potocznie nazywane misami tybetańskimi.

Dźwiękoterapii doświadcza się fizyczną obecnością. Regularne sesje są dla uczestnika metodą na pozbycie się nagromadzonych napięć, redukcję stresu, poprawę samopoczucia i relaks umysłu. Korzystny wpływ mikrodrgań udowodniły liczne badania naukowe https://www.mamisy.pl/badania-naukowe.

 

 

 

Czym są misy tybetańskie?

 

Są to misy dźwiękowe, terapeutyczne potocznie nazywane tybetańskimi. Należą do grupy instrumentów akustycznych – idiofonów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wytwarzają wielotony nieharmoniczne. 
Są zatem instrumentami, które wytwarzane są w oparciu o tradycyjne technologie z zachowaniem powtarzalności stopu i wartościowych parametrów akustycznych. W zależności od wielkości i rodzaju misy zawierają od 5-12 różnych metali i są wykuwane ręcznie. Misy, których używam posiadają atest jakości terapeutycznej i relaksacyjnej nadany przez Peter Hess Institute w Uenzen w Niemczech.

 

 

 

 

 

Skąd się wzięły misy tybetańskie?

Ich dźwięk znany jest już od czasów starożytnych, jedne z pierwszych opisów mis dźwiękowych możemy znaleźć w dziele „O architekturze ksiąg 10” , w którym opisane jest zastosowanie naczyń rezonansowych w celach leczniczych i akustycznych. Misy wywodzą się z różnych kultur głównie Chin, Tajlandii, Tybetu, Indii, Japonii. Coraz częściej ich stosowanie spotyka się w Europie Zachodniej.
 

misy dźwiękowe

Wpływ dźwięku mis tybetańskich na organizm ludzki

Współpracuję z naukowcami z Politechniki Poznańskiej, którzy od wielu lat zajmują się badaniem dźwięku i wibracji oraz jego wpływem na organizm ludzki.

Badania, które prowadzili z użyciem mis tybetańskich pokazały pozytywny wpływ na organizm ludzki m.in:

 • w redukcji stresu
 • wyciszaniu natłoku myśli
 • w procesach usuwania toksyn z organizmu z przestrzeni międzykomórkowych
 • w likwidowaniu napięć
 • w procesie rehabilitacji w obszarze stawów, zwłaszcza kręgosłupa i gojenia ran
 • stymulująco na wszystkie meridiany i poszczególnych organów ciała1 (Tabela 1,2,3,) podobnie jak w przypadku leczenia akupunkturą
 • poprawie procesów metabolicznych i oddychania wewnątrzkomórkowego
 • wzroście motywacji do życia
 • uczestnicy często odkrywają w sobie nowe pasje do życia, co ma nieoceniony wpływ na efektywność w życiu codziennym i pracy zawodowej
 • niwelowaniu problemów z koncentracją, oddechem, zmaganiem się z ciągłym zmęczeniem, bólami pleców, karku, głowy, bezsennością, lękiem przed podejmowaniem decyzji – tzw. „wypalenie zawodowe”
1) Warto przeanalizować brzmienie, wibrację i wpływ muzyki na nasz organizm. Są instrumenty które piszczą i przyprawiają człowieka o nieprzyjemne uczucie. Zostało to zbadane przez naukowców Państwa Portalskich z Politechniki Poznańskiej, którzy wiele lat zajmowali się analizą wpływu dźwięku mis na ciało człowieka; wybranymi częstotliwościami, które wpływają na synchronizację mózgu oraz wyróżnili podstawowe stany umysłu. Więcej w tabelach nr 1,2,3.

W poniższych tabelach przedstawiono częstotliwości sygnałów wykorzystywanych w terapii. Wiele z nich występuje w dudnieniach wielotonu nieharmonicznego mis dźwiękowych:

Tab. 1 Częstotliwości korzystne dla terapii danych narządów
Organ
Częstotliwość [Hz}

Płuca

2,4-4

Nerki i układ chłonny

5-7

Śledziona

6-7

Serce

6-7,5

Układ nerwowy

7

Trzustka

7,5-8

Wątroba

8-9,5

Żołądek i jelita

7,5-10

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania s.73
Tab. 2 Wybrane częstotliwości synchronizacji mózgu:
l.p.
Częstotliwość synchronizacji [Hz]
Efekt

5-10

Szybki relaks i ulga w stresie

2

8-4

Medytacja

3

6-10

Kreatywne wyobrażanie

4

8-10

Szybkie odświeżanie

5

4-7

Polepszenie samopoczucia

Źródło: H.M.Portalscy, Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.75
Tab. 3 Podstawowe stany umysłu:
Nazwa stanu
Zakres częstotliwości [Hz]
Odczucie, stan

Beta

14-30

Czuwanie

Alfa

8-13

Relaksacja

Theta

4-7

Marzenia senne, stany medytacyjne, głęboka relaksacja

Delta 

1-3

Głęboki sen

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.77

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi nazywana nowoczesną medycyną energetyczną lub medytacją dźwiękiem ma wpływ na dzieci, osoby w wieku szkolnym, dorastającą młodzież, osoby dorosłe i seniorów.

 

2) Więcej na temat fizycznych właściwości dźwięku mis, analizy rozchodzenia się dźwięku można znaleźć w badaniach naukowców H.M.Portalskich; G.H. Zimny’a, A.W. Weidenfellera; Maria Anna Pabst.

Jak to działa?

Misy terapeutyczne generują wibracje, o takiej samej długości fali co fale mózgowe podczas głębokiego relaksu. Normalna częstotliwość fal mózgowych podczas czuwania to Beta. Dźwięk mis zmienia częstotliwość fal mózgowych uczestnika na Alfa (relaksacja) oraz Theta (głęboki relaks, medytacja, półsen, marzenia senne).

Misy wywołują drgania harmoniczne o częstotliwości OM lub AUM, które wpływając na współczulny układ nerwowy synchronizują fale mózgowe do wibracji misy. Misy posiadają moc energetyczną i terapeutyczną. Ułożone na ciele dostarczają silnych doznań redukcji stresu i relaksu umysłu. Woda znajdująca się w ciele jest przewodnikiem drgań wnikając do komórek ciała i organów. 

Dźwięk mis i gongów oraz innych instrumentów akustycznych podczas sesji działa na organizm wielopłaszczyznowo. Tajemnica tkwi w częstotliwościach składowych wielotonu, których dźwięk tworzy delikatne relaksujące całe ciało wibracje. Dźwięki te są w pełni słyszalne, a nasz organizm potrafi odtworzyć również wibracje wynikające z dudnień dźwięku mis wewnątrz ciała, które rozluźnia się i odpręża. 

Jest to wibracja, która wpływa pozytywnie na ciało, umysł i duszę człowieka. Masaż poprawia samopoczucie, osoba prowadzona dźwiękiem w relaks bierze bezwiednie głęboki oddech przeponowy, redukuje stres i natłok myśli. 


Misy tybetańskie wytwarzają dźwięk przez pocieranie lub uderzanie w ich krawędzie specjalnym pałeczką, najczęściej wykonaną z drewna i owiniętą skórą lub filcem. 

 

Istnieją dwa podstawowe sposoby gry na misach:

 1. Uderzanie misy pałeczką generuje natychmiastowy dźwięk, który zazwyczaj jest głośny i wyraźny.
 2. Pocieranie misy pałeczką wzdłuż jej krawędzi powoduje stopniowe narastanie dźwięku, który może być długi i rezonujący. Ruch pałeczki wzdłuż krawędzi misy powoduje wibracje metalu, które następnie są wzmacniane przez jej kształt i materiał, z którego została wykonana. 

 

Misy tybetańskie są znane z ich zdolności do wytwarzania szerokiego spektrum wibracji i rezonansów. Te wibracje są odczuwalne fizycznie i mogą wpływać na ciało i umysł. Przenikają one przez ciało osoby, która jest w jej pobliżu, co najczęściej prowadzi do głębokiego relaksu i redukcji stresu. Rezonans misy z kolei harmonizuje różne części ciała i umysłu, wspierając procesy medytacyjne i uzdrawiające.

 

misa dźwiękowa

Jak długo trwa sesja masażu misami tybetańskimi?

Masaż misami tybetańskimi trwa 1,5 godziny.


Jaki strój należy mieć na sobie?

Strój wygodny, luźny. Mogą to być legginsy, spodnie dresowe, t-shirt, bluza. Sprawdzą się ciuchy bez guzików i dodatkowych zamków. 


O czy warto wiedzieć przed samą sesją?


 
1. Aby jeśli to możliwe wziąć prysznic przed sesją (rano).
2. Aby skorzystać z toalety (warto zrobić siusiu przed sesją).
3. Napić się trochę wody lub herbaty.
4. Oczyścić nos (wysmarkać).


O czym warto wiedzieć po sesji?


1. By napić się wody lub herbaty - ok 200 ml
2. By nie myć się po sesji. Przewodnikiem wibracji jest woda znajdująca się w ciele.
 

W jakiej pozycji leżymy podczas masażu misami tybetańskimi?

 

Masaż misami tybetańskimi 

Polega na ułożeniu się na wygodnym materacu z poduszką pod głową. Osoba jest przykryta kocem. Gram na instrumentach tj. gongi, harfa kryształowa, misy kryształowe, misy terapeutyczne, dźwiękowe, tybetańskie. Ich drgania przenikają do ciała uczestników. Przeprowadzany jest rytuał oczyszczania umysłu z natłoku myśli a następnie energetyzowania ciała. Podczas masażu misami tybetańskimi wykorzystuje kadzidła.

 

W jakich dolegliwościach masaż misami tybetańskimi jest najskuteczniejszy?

Delikatna stymulacja wibroakustyczna przy prawidłowym użyciu mis działa jeszcze przez kilka godzin i dni. Badacze zauważyli pozytywne działanie w następujących obszarach:

 • redukcji stresu
 • wyciszenia umysłu i zmniejszenia natłoku myśli
 • poprawy ukrwienia i procesów regeneracyjnych
 • korzystnych zmian w psychice
 • u osób po udarach bądź urazach mózgu
 • przy afazji
 • w pracy z osobami niepełnosprawnymi
 • w pracy z seniorami 
 • z dziećmi autystycznymi
 • szczególnie u dzieci niepełnosprawnych wymagających zabiegów operacyjnych, rehabilitacji
 • u osób przewlekle chorych
 • w terapiach chorych na SM
 • szybsze zabliźnianie ran
 • odprężenia i łagodzenia bólu (już po 2-4 zabiegach), korzystne zmiany przy bólach stawowych, kręgosłupowych i migrenowych
 • zmiana napięć i ruchomości stawów
 • lekkość i odrętwienie (w miejscach większej sztywności i po dużych dawkach leków przeciwbólowych), rozchodzące się ciepło, wręcz gorąco, wibrowanie
 • silniejszy strumień, pełniejsze oddawanie moczu, lepszy komfort (już po 2-3 zabiegach), po 10-13 zabiegach zaobserwowano istotne zmniejszenie się parametru PSA (z 5,5 do 3,7 ng/ml)
 • „klikanie” w chorych uszach, zniknięcie szumów, poprawa słyszenia po stanach zapalnych ucha
 • łatwiejsze zasypianie i lepszy sen
 • rozjaśnienie i łagodzenie rysów twarzy
 • harmonizacja ciała i biopola
 • uwrażliwia na dźwięk
 • pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości
 • rozwija kreatywność

Już 5 minutowe obcowanie z dźwiękiem w zauważalny sposób uwidacznia się w manifestowaniu emocji. Powoduje spadek poziomu nadpobudliwości, afazji ruchowej, zbyt dużej gestykulacji, u osób mających problemy z zasypianiem, o niskim stopniu samooceny. Pozytywne efekty zastosowania mis sprawdzają się również w opiece paliatywnej, pomagając uczestnikom pokonać lęki, dotrzeć do głębin własnego wnętrza, uzyskując lekkość, odprężenie wewnętrzne.

Idiofony są wykorzystywane w programach edukacyjnych, terapeutycznych zarówno w ośrodkach psychoterapeutycznych, placówkach publicznych, medycznych i pedagogicznych. W Polsce coraz częściej mówi się o wsparciu dźwiękiem osób w placówkach resocjalizacyjnych i rehabilitacji, przy leczeniu schizofrenii, depresji i nerwic. Można je wykorzystać w uzyskaniu relaksu, redukcji stresu, terapii, ale także w edukacji, zarządzaniu czy innych działaniach biznesowych. Efekt drgań znany jest w fizykoterapii w odniesieniu do ultradźwięków.

 

Zastosowanie mis tybetańskich:

Medytacja. Misy tybetańskie są często używane podczas medytacji, aby pomóc w skupieniu umysłu i wprowadzeniu go w stan głębokiego spokoju. Dźwięk misy może działać jako punkt koncentracji, pomagając praktykującemu w osiągnięciu stanu medytacyjnego.

Uzdrawianie dźwiękiem. Wibracje generowane przez misy są wykorzystywane w terapii dźwiękiem, która ma na celu przywrócenie harmonii i równowagi w ciele i umyśle. Sesje uzdrawiania dźwiękiem mogą obejmować umieszczanie mis na ciele lub wokół niego, aby wibracje mogły działać bezpośrednio na konkretne obszary.

Relaksacja i redukcja stresu. Dźwięki i wibracje misy mogą pomóc w redukcji stresu, napięcia i lęku. Regularne używanie mis w celu relaksacji może przyczynić się do ogólnej poprawy samopoczucia.

Praktyki rytualne. W kulturze tybetańskiej misy są używane podczas różnych rytuałów i ceremonii, mając na celu oczyszczenie przestrzeni, wspieranie modlitw i kontemplacji oraz wprowadzanie harmonii i pokoju.Misy tybetańskie to wszechstronne narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno w duchowych praktykach, jak i w terapii oraz codziennej relaksacji. Ich dźwięk i wibracje mają potencjał, aby wpływać na ciało i umysł, promując zdrowie i dobrostan.

 

Czy są przeciwskazania?

Przeciwskazania to:

 • Rozrusznik (stymulator, kardiowerter serca). Ponieważ ma wbudowaną baterię. Jest to urządzenie wszczepione pod skórę koło serca wraz z elektrodami. Podczas masażu misami powstają drgania, które mogą zakłócić pracę urządzenia
 • Choroba Buergera i Raynauda
 • Kobieta do 3 miesiąca ciąży

Aktualne obserwacje własne?

 

Dźwięk i wibracje mają pozytywny wpływ na nasze ciało i nasz umysł.

U osób zdrowych relaksują, pobudzają kreatywność, podnoszą wibrację i zwiększają motywację.

U osób chorych dodatkowo redukują stres, łagodzą ból, wygaszają emocje i natłok smutnych myśli. Wprowadzają harmonię, wspomagają leczenie bezsenności, poprawiają metabolizm.

Sesja dźwiękiem: 

- redukuje stres

- relaksuje umysł

- poprawia samopoczucie

- obniża ciśnienie

- poprawia metabolizm

- redukuje napięcia

- zatrzymuje natłok myśli

- normalizuje wahania nastrojów

- poprawia koncentrację

-redukuje bóle neurologiczne i migreny

Dźwiękoterapia misami tybetańskimi pozwala być bardziej świadomym siebie, rozwinąć swój potencjał. Uczestnik po kilku sesjach przestaje być więźniem przeszłości. Staje się człowiekiem zdolnym mierzyć się z problemami życia, bierze pełen oddech, dostrzega radość. Masaż misami tybetańskimi pomaga zmienić neurotyczne cierpienie w zwykłe cierpienie i wolność umysłu.

 

Swoją praktykę kieruję szczególnie do osób:

- przepracowanych

- zestresowanych

- po traumach (ciężka choroba, utrata bliskich)

- chorych onkologicznie i ich rodzin

- chorych na stwardnienie rozsiane SM, SLA

- z niskim poczuciem własnej wartości 

- przebodźcowanych

-przed podjęciem ważnej decyzji

 

Lojalnie ostrzegam - misy uzależniają-:) Na pewno jednak jest to lepsze uzależnienie od innych! Kto raz doświadczy, pokocha ten stan lekkości, głębokiego relaksu i zrzucenia nagromadzonego latami stresu. Nie jest łatwo ten przyjemny dla ciała i umysłu stan wytłumaczyć własnymi słowami, trzeba go doświadczyć fizyczną obecnością dlatego zapraszam do świata dźwięków.

 

 

 

Kto może skorzystać z relaksacji misami tybetańskimi?

Osoby otwarte na jakość zmysłową jaką jest dźwięk, brzmienie i wibracja. Osoby, które są odważne i nie boją się wypróbować twórczego i dynamicznego procesu regeneracji umysłu i ciała poprzez dźwięk. Osoby, które chcą doświadczać "uczucia błogostanu i lewitowania nad ziemią".

 

Jak często można brać udział w sesji misami tybetańskimi?

Sesje z misami tybetańskimi można odbywać regularnie, a ich częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb i celów terapeutycznych. 

 • Początkujący: Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z terapią dźwiękiem, mogą rozpoczynać od jednej sesji tygodniowo. Pozwoli to na stopniowe przyzwyczajenie się do efektów i obserwację, jak ciało i umysł reagują na dźwięki mis tybetańskich.
 • Dla relaksu i redukcji stresu: Sesje mogą być przeprowadzane raz lub dwa razy w tygodniu. Regularne spotkania pomogą w utrzymaniu stanu relaksacji i redukcji stresu.
 • Terapia i leczenie: W przypadku specyficznych problemów zdrowotnych lub emocjonalnych, częstotliwość sesji może być zwiększona do dwóch-trzech razy w tygodniu, zgodnie z zaleceniami terapeuty.
 • Podtrzymanie efektów: Po osiągnięciu pożądanych rezultatów, można zmniejszyć częstotliwość do jednej sesji na miesiąc lub raz na kilka tygodni, aby podtrzymać efekty terapeutyczne.

Warto skonsultować się z doświadczonym terapeutą dźwiękiem, który pomoże dostosować częstotliwość sesji do indywidualnych potrzeb. Regularność i odpowiednia częstotliwość sesji mogą znacznie wpłynąć na ich skuteczność.

  

Dlaczego tym się zajmuję? 

Kim Jestem?